Власні гроші
Вкласти власні гроші у бізнес – це найпростіше, що можна зробити, коли є така потреба. Проте складність полягає у тому, як потім ці кошти примножити та повернути.
Перш ніж вкладати в бізнес власні збереження, потрібно все детально прорахувати та визначити, яку суму ви готові профінансувати. Точно не варто інвестувати всі свої гроші – є ризик втратити їх всі.
Інвестиція власних коштів виправдана, якщо ви прогнозовано передбачаєте довгострокове отримання суттєвих прибутків, маєте чітке розуміння реалізації проєкту та можете задіяти свою експертність у справі. Якщо ж ви тільки запускаєте бізнес, не маєте стабільності й налагоджених процесів, краще використати інші інструменти.
Порада: розглядайте вкладення своїх грошей як крайній варіант.
Кредитування
В українському бізнес-середовищі часто скептично ставляться до кредитів. Їх сприймають радше як ознаку невдачі компанії, ніж як ефективний фінансовий інструмент. Цьому сприяють також високі облікові ставки, доволі жорстка монетарна політика НБУ, недосконалість банківської та судової систем.
Натомість у європейських країнах цей фінансовий інструмент не вважають чимось сумнівним та активно використовують. За статистикою Європейського центрального банку, великі компанії беруть кредити переважно для інвестицій в оборотний капітал і нарощення товарних запасів. При цьому близько 20% малих та середніх підприємств використовують кредитні кошти для наймання і навчання нових співробітників, розробки й запуску нових продуктів.
Хоч кредитування в Україні має свої недоліки, підприємці все одно можуть ефективно використовувати його для розвитку бізнесу. Адже останніми роками ситуація почала змінюватися на краще. Наприклад, з’явилася державна програма «Доступні кредити 5-7-9%». На початку великої війни доступ до неї спростили, а бізнеси могли взяти позику під 0% річних.
Наша компанія також скористалася цією програмою. На початку вторгнення ми взяли кредит у 1,5 млн строком на 5 років. Ці гроші ми вклали у збільшення оборотного капіталу та придбання сировини, що дозволить наростити обсяги продажів.
Навіть після того, як відсоток річних за програмою «Доступні кредити» перестав бути нульовим, він все одно залишився суттєво нижчим за рівень інфляції. Тому популярність такого типу фінансування найбільшим часом буде збільшуватись.
Вважаю зараз кредитування підходить компаніям із річним оборотом від 10 млн грн, які мають відносну впевненість у своїх товарних позиціях і ринках збуту принаймні на пів року.
Порада: якщо ви берете кредит у банку під заставу майна, не позичайте більше 40% від обсягу капіталу. Тоді в разі погіршення ситуації, зможете реструктуризувати борг, змінити умови та зберегти свій бізнес.
Гранти: державні, приватні, міжнародні
Це один із найбільш привабливих інструментів фінансування бізнесу. Більшість грантів не потрібно повертати – у цьому полягає їхня головна перевага перед іншими типами залучення коштів. Щоб отримати грант, потрібно постаратися, адже зазвичай їх надають на конкурсній основі та з чіткими умовами.
Які бувають гранти?
Гранти від уряду. Наприклад, популярна програма «єРобота», яка надає кошти на відкриття власної справи, запуск переробних підприємств, вирощування садів та організацію теплиць. За умовами програми, підприємець зобов’язується працювати не менш як 3 роки, вести прозору діяльність і створювати робочі місця. Отже, вкладені в нього гроші підприємець поступово повертає державі у вигляді податків.
Гранти від приватних компаній та міжнародних донорів. Зазвичай міжнародні організації видають гранти не просто на підтримку бізнесу, а для розв’язання суспільно важливих питань. Це, наприклад, створення робочих місць, розробка продуктів, які позитивно впливають на екологію, працевлаштування вразливих категорій населення тощо. Чим амбітніша ваша глобальна мета, тим більша ймовірність отримати фінансування на її реалізацію.
Приватні компанії також надають допомогу на конкретну мету – розвиток інноваційних технологій, розробку нових рішень в IT-секторі, запуск освітніх проєктів тощо.
Як отримати грант на бізнес?
Щоб залучити грантові кошти, потрібно ретельно підготуватись:
- обрати програму, яка найбільше підходить для вашого типу бізнесу;
- уважно вивчити умови надання гранту;
- зібрати необхідні документи, скласти грантову заявку та фінансове обґрунтування;
- підготуватися до того, що після отримання гранту за всі виділені кошти потрібно буде відзвітувати.
Гранти найбільше підходять для фінансування стартапів, малого бізнесу й невеликих виробництв. Річ у тім, що грантів на великі суми небагато, і змагатися за них непросто. Проте точкових програм стимулювання на $5000 –15 000 набагато більше, тому цей інструмент чудово підходить для відкриття власної справи чи масштабування невеликого бізнесу.
Порада: гранти – відносно новий для українців інструмент фінансування, тому й конкуренція наразі невисока. Отже, варто розібратися з ними вже зараз, поки це не зробив хтось інший.
Інвестиції
Інвестиції – потужний інструмент розвитку бізнесу. Проте, щоб їх привабити, вам передусім знадобиться соціальний капітал. До кінця війни розраховувати на суттєвий обсяг закордонних інвестицій можуть тільки великі, надійні та стабільно прибуткові компанії з багаторічною репутацією.
Для менших і молодших бізнесів найкращий спосіб залучити кошти – показати себе у спільноті потенційних українських інвесторів. Один із вдалих інструментів для цього – бізнес-ком’юніті.
Спільноти підприємців – тренд, який набирає обертів, кількість клубів постійно збільшується. Тому у вас є змога обрати глобальне або профільне ком’юніті та встановлювати там корисні зв’язки.
Щоб збільшити свої шанси на отримання коштів у такий спосіб, слід:
- мати чітке позиціювання;
- бути відкритим;
- вести прозору діяльність;
- постійно підсилювати свою присутність в інформаційному полі;
- працювати над конкурентними перевагами.
Інвестування найбільше підходить компаніям, які вже мають кілька років успішної роботи, налагоджені бізнес-процеси та упорядковану фінансову діяльність.
Порада: працюйте над своїм соціальним капіталом, розширюйте коло знайомств і будьте активними в бізнес-спільнотах. Потенційні інвестори мають чітко розуміти, чим ви займаєтесь та чому потрібно інвестувати саме у ваш проєкт.
Краудфандинг
Це інструмент, який залучає кошти від великої кількості благодійників через спеціальні платформи. В Україні цей тип фінансування бізнесу навряд чи можна назвати популярним. Проте у світі його активно використовують, особливо технологічні стартапи.
Перевага краудфандингу в тому, що за його допомогою можна зібрати кошти на запуск власної справи фактично з нуля. Проте вам доведеться плідно попрацювати над тим, щоб зацікавити вашим проєктом потенційних донорів.
Часто для цього створюють систему винагород – ексклюзивні пропозиції, сувеніри чи особливі бенефіти для благодійників.
Краудфандинг найбільше підходить для креативних, інноваційних і соціальних проєктів, здатних зацікавити велику кількість людей.
Порада: якщо ви вирішили збирати гроші на власну справу за допомогою краудфандингу, одразу продумайте, як ви плануєте просувати свій проєкт. Цифрові майданчики надають тільки технічну підтримку, а от над рекламою вам потрібно буде працювати самостійно.
Український бізнес має широкий вибір шляхів для залучення фінансування навіть в умовах війни. Головне – обрати інструмент, який найкраще підходить саме вашій компанії, завчасно зробити розрахунки очікуваних доходів і витрат та продумати план дій для різних сценаріїв.