3D-принтер є пристроєм для друку об’ємних моделей з використанням різноманітних матеріалів. Як основа для друку застосовуються не зображення, а повноцінні 3D-моделі. Об’єкт створюється за допомогою багатошарового друку. Найчастіше пристрій використовується в таких цілях:
1. Виготовлення складних деталей.
2. Виробництво форм для лиття.
3. Оперативне створення чорнових моделей, що застосовуються інженерами для аналізу якості проекту.
4. Створення різноманітних аксесуарів.
Найчастіше для друку використовується пластмаса. Вона є оптимальним варіантом для людей, які планують заробляти на 3D-друку, оскільки дозволяє створювати якісні вироби з низькою собівартістю. Ціна 1 кілограма порошку пластмаси варіюється в межах від 500 до 1000 гривень. Для створення складніших і значущих виробів (наприклад, деталей) застосовуються дорогі матеріали, що імітують камінь, цемент, деревину тощо. Проте організувати бізнес з 3D-друком можна і без них.
Щоб надрукувати якийсь об’єкт, необхідно спочатку створити його 3D-модель у відповідній програмі (існує велика кількість редакторів). Розбиратися в роботі з програмним забезпеченням самому не обов’язково, тому що на просторах інтернету можна знайти велику кількість вже готових моделей, багато з яких безкоштовні або коштують зовсім недорого.
Готова 3D модель сегментується програмою на безліч шарів. Потім останні один за одним друкуються принтером. В результаті виходить вихідний об’єкт, відтворений максимально точно, навіть у найменших деталях.
Приклад успішної реалізації бізнесу
3D-друк – відносно новий напрямок, у якому ще не встигли сформуватися великі гравці. Однак існує безліч прикладів успішної реалізації цієї концепції у малому та середньому бізнесі. Багато підприємців організовують ефективне малосерійне виробництво, орієнтоване на створення невеликої кількості складних виробів.
Ще один популярний формат бізнесу – студія 3D-друку. Ключовим чинником успіху є стабільно високе завантаження устаткування, орієнтується проект на великі партії виробів. Відкрити студію складніше, проте й прибутковість від неї у перспективі набагато вища, ніж від домашнього виробництва.
Скільки вкласти для заробітку на 3D друку?
Ключова стаття витрат – придбання самого принтера. Його можна замовити з Китаю, скориставшись великими маркетплейсами, однак у такому разі високий ризик отримати бракований або низькоякісний пристрій. Середня вартість більш-менш пристойної моделі становить 50 000 гривень.
Варто врахувати витрати на придбання витратної сировини. У середньому для старту роботи необхідно 20-30 кілограмів пластикового порошку, розмір витрат може змінюватись в межах від 15 до 30 тисяч гривень (залежно від якості сировини та умов співпраці з постачальником).
Ще одна стаття видатків – просування свого бізнесу. Воно здійснюється переважно через соціальні мережі, тому вкрай бажано найняти хорошого спеціаліста. У середньому на рекламні заходи йде приблизно 20-30 000 гривень. Усього, якщо взяти середній обсяг інвестицій на бізнес 3D-друку, виходить сума у 100 000 гривень. Оскільки виробництво цілком можна відкрити вдома, у цю суму були включені витрати на оренду приміщення.
Ідеї для заробітку на 3D-принтері
Принтер можна ефективно використовувати для організації дрібносерійного виготовлення товарів на замовлення, так і для масового виробництва продукції. У першому випадку акцент робиться на виготовленні складних виробів для подальшого роздрібного продажу з високою націнкою. У другому ж мається на увазі створення найпростіших товарів для продажу оптовими партіями. Нижче розглянуті найцікавіші та найперспективніші ідеї для обох сфер.
Іграшки та сувеніри
3D-принтер дозволяє легко створювати гарні іграшки, прикраси та сувеніри з пластмаси. Важлива перевага – можливість реалізовувати навіть найскладніші макети з високим рівнем деталізації. Особливість бізнесу полягає в тому, що вам доведеться постійно шукати або розробляти нові моделі прикрас, щоб розширювався асортимент. Також можна виготовляти вироби на замовлення за макетами клієнтів.
Фігурки
Створення фігурок з різних вигаданих всесвітів, що мають безліч фанатів, – вкрай прибутковий варіант бізнесу. Прості у виготовленні фігурки об’єктів чи персонажів з книг, фільмів, коміксів, ігри, аніме тощо, цілком можна продавати по кілька тисяч гривень, при тому, що їх собівартість рідко перевищує кілька сотень гривень.
Ще один популярний напрямок – створення невеликих моделей реальних людей. Це цікавий аналог класичних портретів, який є креативним подарунком на будь-яке свято. Головне – якісно перенести зовнішність людини на 3D-модель.
Використання 3D-принтера дозволяє створювати різні фігурки значно швидше та якісніше, ніж своїми руками. Однак варто враховувати, що розфарбовувати їх все одно доведеться вручну (за відсутності відповідного обладнання), для чого все ж таки потрібні «прямі руки» та достатня кількість часу.
Архітектурні макети
За наявності готового креслення можна легко та швидко створити макет практично будь-якого об’єкту – будинку, квартири, автомобіля тощо. У цьому випадку передбачені 2 варіанти заробітку. Перший полягає у співпраці з будівельними компаніями, а також інженерами, яким часто потрібні докладні макети різних будівель.
Другий варіант – продавати макети простим споживачам як прикрасу. Можна відтворювати знамениті будинки та інші об’єкти, після чого продавати їх по кілька тисяч гривень людям, які бажають облаштувати свій інтер’єр.
Форми
Для величезної кількості виробництв необхідні спеціальні форми (наприклад – миловаріння, створення тротуарної плитки, виливки різних виробів тощо). У свою чергу, ви можете запропонувати послуги з їх створення всім зацікавленим особам. Найчастіше подібні вироби потрібні серед інших підприємців, тому реалізація здійснюється переважно оптом.
Типові форми досить прості у виготовленні, однак і коштують вони недорого, що слід враховувати під час аналізу потенційної прибутковості. Ця ідея буде ефективною за умови, що у вашому місті є велика кількість виробництв, що вимагають наявності спеціальних форм. В іншому випадку спостерігатиметься нестача клієнтів, а отже – низький рівень прибутковості.
Запчастини
За допомогою 3D принтера можна легко друкувати складні дрібні деталі (максимальний розмір виробу у більшості моделей пристроїв становить 35 сантиметрів) для різних механізмів. Дуже популярне створення запчастин для авто (дверні ручки, дзеркала тощо). Для цього застосовуються дорогі матеріали, проте вони з лишком окупаються за рахунок високої ціни виробів. Обмежуватися автомобілями не варто, тому що можна поставити на потік – створення різних деталей, наприклад, для домашніх меблів.
Часто запчастини виготовляються індивідуально, на замовлення. Тому слід бути готовим до того, що потрібно самостійно створити комп’ютерну модель. На це може знадобитися багато часу та сил, тому слід заздалегідь прораховувати, чи буде така робота вигідною для вас. Щоб бізнес був прибутковим, слід проаналізувати місцевий ринок запчастин, вибрати кілька найбільш затребуваних та запустити їх виробництво для продажу дрібним оптом у торгові організації.
Харчова промисловість
Стрімко набирає популярності харчовий друк. На 3D-принтері можна створювати продукти харчування – для цього застосовуються гідрогель та гідроколоїди. На сьогоднішній день таким чином можна відтворювати цукор, борошняні вироби, шоколад, вершки та інші продукти. Вчені ведуть постійну роботу над розширенням асортименту продуктів для друку, тому у майбутньому очікується, наприклад, надруковане м’ясо.
За допомогою більшості недорогих принтерів можна створювати невеликі кондитерські та борошняні вироби. Ключова перевага полягає у можливості створювати цікаві форми, відтворити які вручну не вийде навіть професіоналу. Гарні харчові вироби мають високий попит, тому що є відмінним подарунком. Однак, варто враховувати досить високу вартість сировини для друку.
Перспективний напрямок – виробництво солодких іменних фігурок на подарунок людині. Вони недешеві у виробництві, проте дуже красиво виглядають і створюються на замовлення з гарною націнкою. Це вкрай популярний світовий тренд, який поступово набирає популярності – потрібно лише своєчасно зайняти цю нішу.
Скільки можна заробити на 3D принтері?
Середній розмір чистого щомісячного доходу на 3D-друку в Україні становить 60 тисяч гривень. Сума заробітку насамперед залежить від обраної вами ніші та кількості клієнтів. Однак варто також враховувати технічні можливості пристроїв, які можуть друкувати обмежену кількість виробів на добу. Ще один нюанс – необхідність розробляти моделі для друку та розфарбовувати готові фігури (якщо ви працюєте на замовлення).
У невеликих містах можуть виникнути труднощі з впізнаваністю товарів та пошуком клієнтів, тому там обсяг доходів буде нижчим (у середньому він становить 25-30 тисяч гривень на місяць чистими).
Загалом 3D-друк – вкрай перспективний та малоосвоєний напрямок, у якому можна дуже добре заробляти за грамотного та креативного підходу. Спочатку потрібно буде витратити чимало сил і часу на освоєння всіх тонкощів роботи, проте у майбутньому це з лишком окупиться