Вирощування фундука

Вирощування фундука

Переваги вирощування фундука

Фундук — це рослина, яка серед усіх садових культур, що вирощуються в нашій країні, найбільш стійка до низьких температур. Зокрема, він привабливий тим, що:

  • Після початку плодоношення потребує менше затрат, фруктові чи кісточкові. Наприклад, яблуневий сад потребує обробки 20-30 разів на сезон, то фундуку достатньо обприскування до 10 разів. Тобто витратна частина на добрива, ЗЗР скорочується з $2-3 тис. на 1 га, які витрачаються на фруктовий сад, до $500 — на фундуковий;
  • Має довготривалий термін зберігання;
  • Не потребує договартісних сховищ чи витрачання електроенергії на холодильники;
  • Реалізація продукції відбувається протягом року;
  • Не потребує багато людей для роботи в саду;
  • Сад легко можна зробити максимально механізованим, починаючи від системи поливу і до збору врожаю;
  • Стійкий до будь-яких погодних умов (навіть після граду чи буревію достатньо зрізати пошкоджені гілки й він пустить нові паростки).

Недоліки вирощування фундука

Варто мати на увазі, що дана культура, як і будь-яка інша має свої недоліки. А саме:

  • під час сушіння фундук втрачає близько 25% своєї ваги;
  • на початкових етапах вимагає більше вкладень, ніж фруктові сади (протягом перших п’яти років вимагатиме фінансових витрат);
  • багато недобросовісних людей, які замість саджанців фундука можуть продати фруктові чи кісточкові;
  • ґрунтові, чотирилапі шкідники та люди, які пошкоджують або крадуть рослину, тож питання безпеки й огорожі варто обов’язково прописати в статті витрат;
  • великий пересорт;
  • фундук має перехресне запилення, тому важливо мати для саду спеціальні сорти-запилювачі. Найкращі для українського клімату — це “Кримський трапезунд”.

Закладання фундукового садка

Перш ніж почати займатися вирощування фундука, варто спочатку взяти невелику ділянку в 0,5 га і зробити власний маточник, виростити саджанці, якими вже потім засаджувати сад. Після чого власник садка отримає відповідний досвід і дозволить уникнути подальших помилок. Для того, щоб це був не просто сад, а реальний бізнес, який приносить дохід — варто починати з обсягу до 10 га. Крім того, поки фермер набирається досвіду на маточнику, паралельно можна готувати ґрунт для саду, займатися питанням поливу, проводити аналізи землі, води, зробити сертифікації й т.д.

Перші кроки, які потрібно зробити перед закладанням саду — це аналіз ґрунту. Слід звернути увагу на кислотність, яка для фундука має бути 5,5-7,5 рН. Якщо кислотність буде понад 8 рН, взагалі не варто на цій ділянці садити фундук. Якщо кислотність 5 рН, то потрібно залужувати ґрунт.

Оскільки останніми роками в Україну було завезено багато саджанців фундука з Європи, ціни на них знизилися. Сьогодні можна взяти за $2-4 один саджанець сертифікованих сортів. Але потрібно брати в перевірених постачальників посадкового матеріалу. Якість саджанця з розсадника повинна підтверджуватися документами від карантинної служби, сертифікатом проби на віруси, сертифікатом відповідності сорту.

Які є варіанти посадки? Найбільш поширений варіант посадки фундукового саду — 5х3 м. За такої схеми на 1 га потрібно 670 саджанців. Урожайність найвища при такій схемі.

Є також варіант посадки кущами, тоді схема змінюється на 6х4 м. У цьому випадку на 1 га потрібно 420 саджанців, але урожай буде до 2 т/га.

Зараз є цікава технологія висаджування фундука на шпалеру, де саджанці розміщуються дуже близько — на відстані 50 см. Це підходить для маленьких площ. В Україні лише одне господарство — “Батьків сад” — працює за такою технологією.

Крім того, можна засаджувати садки сортами вітчизняних виробників, які адаптовані до українських умов. Наприклад, “Лозівський кулястий”, “Шедевр”, “Святковий”, “Жаданий”, “Кіровоградський”. Також є кілька американських — “Енніс” і Butler. Проте вони ще на стадії випробування. Проте всіх вищеперерахованих сортів, на жаль, немає в держреєстрі. Відповідно реалізувати для промислового підприємства буде складно.

Початкові інвестиції для вирощування фундука

По-перше, варто усвідомити, що на першому етапі фундук вимагає більше затрат: до перших промислових урожаїв, а це близько 5 років, доведеться лише вкладати в сад.

По-друге, сьогодні є практики, коли в саду поміж рядів промислових насаджень вирощують саджанці фундука або якісь ягідні культури, щоб у період до початку плодоношення можна було отримати заробити й не працювати даремно.

По-третє, з 1 га можна мати $9-12 тис.

На 5-6-й рік з 1 га фундукового саду можна збирати 3-4 т горіха. До війни вартість 1 т фундука складала $3-4 тис. Тобто за сезон з 1 га можна мати $9-12 тис.

Отже, мінімальні інвестиції для входу в фундуковий бізнес складають $10 тисяч. 

Розглянемо економічну складову детальніше: 

  1. Окупність інвестицій починається з п’ятого-шостого року, коли саджанець починає родити. Інвестицій в 1 га до першого врожаю — $7-10 тис. Загалом перші горіхи з’являються на другий-третій рік після посадки дерева.
  2. Облаштування системи поливу на гектар становить $1200-1500.
  3. На 1 га можна посадити 670 дерев або 420 кущів фундука — залежить від посадки. Відповідно витрати на саджанці становлять близько $2500. Тут можна скористатися державною програмою компенсації 80% вартості саджанців.
  4. Підживлення та ЗЗР від шкідників протягом сезону — $500.
  5. Сезонні роботи та бригади, які залучатимуться для збору врожаю, обрізки і т.д. — це теж певні витрати, які варто врахувати. Проте як альтернатива — механізація саду. Недешеве задоволення, але окупиться.
  6. Трактор 45-50 к.с., оприскувач, косарка, бочка для гербіцидів.
  7. Ціна на українських базарах орієнтовно становить 300-400 грн/кг. У шкарлупі вартість нижча відповідно.

До речі, ще одна фішка фундука — чим більше він росте, тим менше потребує фінансових вкладень, і тим більше дохід приносить.

Після того, як сад вийде на промислові обсяги плодоношення, потрібно думати про переробку, це дозволить збільшити ціну.

Переробка фундука

Майбутнє фундука — у його придатності для переробки. Для кондитерської галузі потрібні очищені та якісні горіхи. Вони повинні бути виповненими, тобто ядро мусить займати весь об’єм шкаралупи. Важливим в обробці горіха є бланшування — процес, коли з ядра знімають тоненьку коричневу шкірку. Горіх після цього стає білим. Вартість лущеного горіха набагато вища, але для цього слід сформувати велику товарну партію.

Переробка збільшує вартість продукції. Якщо ви з фундука зробили пасту — це ще більше ціна. Фундук дає великі можливості для заробітку та реалізації завдяки довгому терміну зберігання.

Реалізація фундука

З реалізацією фундука в Україні проблем немає, адже, за нашими даними, промисловість забезпечена ним лише на 20%, тобто залишається величезний обсяг ринку.

Зазвичай вирощений фундук чудово продається на внутрішньому ринку, якщо це незначні обсяги. Для збуту промисловцям чи на експорт найперше потрібно мати лінію з очищення та прожарювання горіха. Тоді фундуком буде ще більш економічно цікаво займатися.