Спершу потрібно вивчити ринок: проаналізувати товари, які представлені, вивчити продавців та цінові межі на свічки. Наприклад, ви повинні розуміти, яких свічок багато на ринку, а яких мало, проте ними цікавиться аудиторія.
Після того, як ви вивчили ринок, можете обрати для себе нішу. Варто обирати ту, яка ще не встигла заповнитися великою кількістю продавців. Наприклад, це можуть бути тематичні свічки за мотивами фільмів або книг. Таких продавців на українському ринку ще не дуже багато, тому вам буде легше знайти, чим вирізнятися.
Тепер треба придумати, чим відрізнятися візуально. Ваші свічки можуть відрізнятися місткостями, якщо ви знайдете оригінальне гіпсове кашпо, дерев’яні місткості для свічок, оберете глиняні форми ручної роботи, або знайдете цікаві екземпляри на барахолках. Варіантів дуже багато, але радимо для початку обрати один, не надто дорогий, але водночас унікальний спосіб вирізнятися.
Рекомендуємо розробити айдентику вашому бізнесу саме на цьому етапі:
- Придумайте назву. Можете попросити допомогти в цьому штучний інтелект, такий як ChatGPT.
- Якщо не готові наймати графічного дизайнера, щоб вам створили лого, ви знову можете використати штучний інтелект. Ось кілька ресурсів, які можуть допоможуть безплатно або за невелику плату:
Що ж, назва і лого у вас є! Тому подумайте над пакуванням і одразу замовте відповідне. Не обов’язково витрачати багато грошей на поліграфію, щоб зробити одразу брендовані коробки. Замість наліпок чи стилізованих коробок, можна замовити штампи зі своїм логотипом. І прикрашати цим штампом можна і пакувальний папір, і саму коробку.
На цьому етапі у вас вже повинні бути: кілька ідей свічок, які ви плануєте виготовити, ви чітко визначили, чим відрізнятиметесь на ринку, придумали назву бренду і лого, купили місткості, в які заливатимете свічку, підібрали пакування, яке підійде цим місткостям.
Також можна створити соціальні мережі, розказати про себе та анонсувати початок продажів незабаром. Але це можна зробити й пізніше, коли ви зробите перші свічки.
Переходимо до наступного етапу.
Обираємо сировину та матеріали для свічки
Зараз в Україні тренд на свічки ручної роботи з натуральної сировини. Ось кілька видів натурального воску різного бюджету, який ви можете обрати:
- Соєвий віск — роблять його з соєвих бобів, він натуральний та екологічний. Підходить як для формених, так і для контейнерних свічок. Соєві свічки горять без кіптяви (за умови, якщо використовується гніт з бавовни або конопель). З цього виду роблять більшість натуральних свічок в Україні, бо він дозволяє експериментувати, винаходити нові форми, кольори та чудово поєднується з ароматизаторами. Ціна за кілограм залежно від країни виробника й варіюється від 270 до 400 грн.
- Бджолиний віск. Знайти якісний значно важче. Основні ознаки якісного воску: яскравий колір, приємний медовий аромат, достатня твердість, на зламі – кристалічна однорідна структура. Купувати потрібно лише очищений бджолиний віск. Інтернет-магазини часто пропонують віск китайського виробництва невідомого походження. Тому слід купувати безпосередньо у виробників, – пасічників, які самі його витоплюють, – або для старту не обирати цей вид воску. Ціна за кілограм стартує від 365 грн.
- Вощинна — це тонкі воскові листки прямокутної форми з візерунками шестикутної форми, що копіюють справжню вощину, яку роблять бджоли у вулику. З пластів вдається скручувати свічки різної довжини та товщини. Вощину можна купити різного кольору або оздобити. Ціна дуже різна, стартує з 35 грн за лист.
- Гранульований пальмовий віск — з ним фактично нічого не потрібно робити. Достатньо лише висипати в класну тару, вставити гніт та накрити кришкою. Свічки з такого воску лише набирають популярності в Україні. Але варіацій для форм та видів свічок з нього багато не придумаєш. Ціна за кілограм – в середньому 175 грн.
Далі потрібно обрати гніт. Є кілька видів гнота:
- Бавовняний — класичний гніт, який легко підпалюється і добре горить. Може бути скрученим з бавовняних ниток або в’язаним (цей варіант вважається міцнішим). Продається в метрах або поштучно одразу з тримачем. Ціна за 10 метрів в середньому 20 грн. Ціна з тримачем відповідної висоти стартує від 3 грн.
- Дерев’яний гніт набув популярності за останні кілька років. Він буває різної форми, як прямий, так і круглий або різьблений. Додає свічці атмосферного потріскування, як в каміні. Тут важливо обрати справді якісний гніт, щоб він добре горів. Бо деякі дерев’яні гноти лише тліють. Ціна стартує від 10 грн за одну штучку з тримачем. Ціна упаковки – від 125 грн.
Ще одна цінність свічок ручної роботи — унікальні аромати. Одна пляшечка аромату 10 г коштує в середньому 50-70 грн.
Щоб перейти до наступного етапу ви вже маєте обрати та придбати сировину, матеріали та аромати.
Все, що стосується матеріалів, ти знаходиш методом спроб і помилок. Найчастіше, в одного постачальника придбати усі потрібні матеріали гарної якості неможливо.
Виготовляємо першу свічку
Радимо спершу виготовити одну пробну свічку, щоб зрозуміти процес. Тому ми опишемо легкий рецепт виготовлення однієї свічки, аби ви могли попрактикуватися.
Вам знадобиться:
- Соєвий віск
- Бавовняний або деревʼяний гніт.
- Аромаолія (будь-яка, на ваш вибір)
- Термометр.
- Пітчер для воску.
- Тара.
- Лопатка для перемішування.
- Паперові рушники.
- Спирт.
- Ножиці.
Лайфхак: спробуйте знімати процес виготовлення ваших перших свічок, для того, щоб мати контент для TikTok. Такі відео дуже люблять у цій соціальній мережі, вони залітають у рекомендації та таким чином знайдеться перша ваша аудиторія, і можливо навіть клієнти.
Процес:
- У пітчер насипте воску. Поставте його на водяну баню і на маленькому вогні топіть його, але не доводьте до кипіння. Віск має бути до 85℃.
- Підготуйте тару. Протріть вашу тару невеликою кількістю спирту та насухо витріть паперовим рушником. Це потрібно робити для того, щоб знежирити поверхню.
- Коли ваш віск повністю розплавиться, додайте до нього аромаолію. Обережно перемішуйте протягом 2 хвилин, щоб олійка повністю розчинилася у воску.
- Закріпіть гніт до дня тари. Це можна зробити за допомогою воску: трохи занурити ґніт із тримачем у віск і потім поставити його в стакан. До іншого кінця гнота прикріпити зубочистку або іншу паличку, щоб гніт тримався посередині тари.
- Коли віск охолоне до 57℃, обережно залийте його у вашу тару.
- Дайте свічці повністю охолонути.
- Після того, як свічка повністю охолонула, відріжте зайвий кінець гнота.
Важливе уточнення: віск має застигати повільно при кімнатній температурі. Не треба штучно охолоджувати кімнату або виносити свічку на вулицю, бо тоді у ній можуть з’явитися тріщини та свічка зіпсується.
Як зрозуміти скільки грамів воску потрібно на свічку для вашої тари?
- Наповніть вашу тару водою, але не по вінця, а до того рівня, якого має сягати віск. Виміряйте кількість рідини. Наприклад у вас вийшло 190 мл.
- Аромаолії зазвичай необхідно додати від 3 до 10% аромату від маси свічки. Візьмемо по максимуму, 10%.
- Помножте об’єм виміряної рідини на 10%: 190 мл*0,1(10%) = 19 мл. Виходить, що потрібно 19 мл аромаолії.
- Далі віднімаємо від 190 мл рідини на вашу тару 19 мл аромаолії. Виходить, що нам потрібно 171 мл воску у рідкому стані.
- Для того, щоб розрахувати вагу воску, яку потрібно розтопити, необхідно помножити кількість мл рідини на 0,86. У нашому випадку це: 171 мл * 0,86 = 147,06 г воску.
Тепер ви знаєте скільки саме твердого воску вам потрібно на одну свічку у вибраній вами тарі.
На цьому етапі ви можете експериментувати з кількістю воску, ароматами, формами тари. Коли у вас все вийшло з першими тестовими свічками, і результат вам подобається, можете розпочинати виготовлення першої партії.
Рахуємо собівартість свічки
Щоб зрозуміти скільки буде коштувати ваша свічка, потрібно визначити її собівартість. Для цього потрібно порахувати:
- скільки воску йде на виготовлення 1 свічки;
- скільки гноту та аромаолій йде на 1 свічку;
- скільки коштує тара для свічки;
- непередбачувані витрати: бракована свічка, зламане обладнання;
- виробничі витрати — сплата комунальних послуг, купівля матеріалів та приладів для виготовлення свічок тощо.
Розрахуємо орієнтовну собівартість звичайної свічки та фігурної.
Для виготовлення простої арома-свічки потрібно:
- Віск – 14 грн.
- Гніт – 7 грн.
- Барвник – 60 грн.
- Ароматизатор – 40 грн.
- Упаковка – 45 грн.
- Етикетка – 10 грн.
Разом – 176 грн.
Для виготовлення фігурної арома-свічки потрібно:
- Віск – 28 грн.
- Гніт – 7 грн.
- Барвник – 80 грн.
- Ароматизатор – 65 грн.
- Упаковка – 45 грн.
- Етикетка – 10 грн.
Разом – 235 грн.
У середньому, націнка на свічки ручної роботи становить 100-150 %. Припустимо, ви вирішили зробити націнку в 100 %, як новачок. Таким чином проста арома-свічка коштуватиме 352 грн., фігурна свічка – 470 грн.
Цілком реально продавати на місяць 15 звичайних свічок і 10 фігурних, у такому разі дохід на місяць становитиме 9980грн.
Інвестиції в бізнес із виготовлення свічок
Вкладення в цей досить простий бізнес, який часто обирають жінки-домогосподарки, істотно нижчі за 50 000 гривень. По суті, їх можна порівняти з вкладеннями в улюблене хобі.
Інвестиції
- Матеріали – 4350 грн.
- Обладнання – 7535 грн.
- Разом – 11885 грн.
Щомісячні витрати
- Матеріали – 4350 грн.
- Податок – 400 грн.
- Разом – 4750 грн.
Чистий прибуток і термін окупності
При щомісячних доходах у 9980 грн. і щомісячних витратах у 4750 грн. чистий прибуток становитиме 5230 грн.
Розрахуємо термін окупності:
Початкові витрати (11885 грн.) / Чистий прибуток (5230 грн.) = 2,3
Таким чином, ваші вкладення окупляться через 2 місяці.
Виготовлення свічок: перші продажі
На цьому етапі у вас вже є сторінка у соціальних мережах. Ви також зробили перші фото ваших свічок, зняли кілька естетичних або сюжетних відео, опублікували їх і назбирали трохи лайків та підписників. Але де шукати перших клієнтів?
Є два безкоштовних шляхи:
- Знімайте відео в TikTok. Наприклад: процес виготовлення свічок, ваш асортимент, відеознайомство з вами як особистістю, естетичні відео ваших свічок, як ви запаковуєте їх для відправки тощо. Ідей і форматів дуже багато, натхнення можна шукати у цій же соціальній мережі. Як тільки одне або кілька ваших відео залетить у рекомендації, у вас з’являться перші клієнти, або принаймні потенційні покупці.
- Розвивайте Instagram: публікуйте фото, рілс, сторіс. Але окрім цього попросіть ваших друзів чи знайомих розповісти про ваш бізнес на своїх сторінках. Нехай вони порекомендують ваші свічки. Так у вас з’являться перші зацікавлені підписники в Instagram.
Кілька платних, але не надто дорогих способів:
- Ви можете знайти мікроблогерів, що працюють по бартеру. Радимо обирати тих, хто вам симпатизує, а ваші цінності збігаються. Так до вас з більшою ймовірністю прийде лояльна та приємна аудиторія.
- Ще однією не дуже очевидною вашою аудиторією можуть виявитися книголюби. Ви можете купити рекламу у книжкових блогерів як в Instagram, так і в Telegram.
- Таргет. Один із найскладніших способів, адже таргетовану рекламу потрібно вміти вдало налаштовувати.
Звісно, ви можете вкластися у рекламу у великих блогерів, якщо у вас є на це кошти. Це швидкий спосіб знайти перший клієнтів і навіть трохи заробити.
Ваші перші клієнти — це ваші рідні та друзі. Але також варто завести соціальні мережі, зокрема TikTok, він значно допомагає в продажах, тому потрібно ввести його регулярно. Відео потрібно робити цікаві, оригінальні, розповідати якісь цікаві історії або знімати цікаві замовлення. Найважливіше в цій справі — це кайфувати від неї. Треба розуміти, що ти робиш.