Починаючи новий бізнес, необхідно розібратися у всіх його особливостях:
1. Згідно зі статистикою, саме жінки найчастіше відвідують взуттєві магазини, навіть якщо вони купують взуття не для себе, а для своєї дитини. Тому інтер’єр має бути естетично привабливим.
2. Важливо продумати концепцію магазину взуття та повністю його дотримуватись. Наприклад, якщо планується продаж дорогого італійського взуття, то не варто купувати намет на ринку. Хоча тут висока прохідність, клієнтів на такий товар навряд чи вдасться знайти.
3. Правильне формування асортименту дуже важливе. Зазвичай 60% всього товару приділяється жіночому сезонному взуттю, 20% — дитячому, 15% — чоловічому, 5% — несезонному.
4. Необхідно правильно оформляти вітрини магазину. Найцікавіші зразки можна розміщувати так, щоб їх було видно з вулиці – це спонукає клієнтів зайти саме до вашого магазину.
5. Не варто завищувати ціни. Найкраще збільшувати товарообіг за рахунок великої кількості проданого взуття, а не за рахунок високої націнки на одну пару. Завдяки адекватним цінам у вас буде більше клієнтів
Переваги і недоліки
Як і будь-який бізнес, магазин взуття має свої плюси та мінуси.
Переваги:
· Постійний попит на взуття;
· Висока націнка – 80-150% на взуття середнього цінового сегменту;
· Можливість вибору асортименту;
· Немає потреби у закупівлі дорогого обладнання.
Недоліки:
· Висока конкуренція. Прийде дуже постаратися, щоб виділити свій магазин на тлі інших;
· Модний вплив. Якщо якийсь товар не був проданий у сезон, не виключено, що наступного він буде вже неактуальним і ним ніхто не зацікавиться.
· Проблеми у визначенні асортименту. Бізнесмен завозить моделі, які подобаються йому самому, але смаки у всіх різні. Щоб догодити покупцю, необхідно постійно стежити за модними тенденціями.
Аналіз ринку
Ринок взуттєвого продажу вже давно досліджували маркетологи. Найпасивнішими покупцями є чоловіки — їм зазвичай досить 1-2 пар сезонного взуття. Жінки люблять купувати багато взуття та на всі випадки життя. Нога у дітей росте швидко. Тому, незалежно від свого матеріального становища та бажання, батькам доводиться купувати чергову пару взуття для дитини.
Але це загальна статистика, яка не дасть вам відповіді, наскільки ваш магазин буде популярним. Тому необхідно самостійно проаналізувати конкурентне середовище та вивчити купівельний попит серед населення у вашому місті чи районі.
Щоб зробити висновки щодо доцільності відкриття магазину взуття, необхідно:
1. Вивчити кількість, розташування, цільову аудиторію, формат точок взуттєвих продажів.
2. Визначити своїх прямих конкурентів.
3. Оцінити місце розташування вашого майбутнього магазину на прохідність та близькість основних конкурентів.
Може виявитися так, що після такого аналізу ви не виявите жодного магазину з дитячим взуттям або виявите дефіцит недорогого товару або почуєте від знайомих, що нема де купити якісні кросівки, бо довкола тільки товар поганої якості. Завдяки цьому ви зможете визначитися з напрямком роботи та форматом бізнесу.
Покроковий бізнес-план магазину взуття
Щоб розпочати бізнес, слід скласти детальний бізнес-план магазину взуття.
Реєстрація бізнесу
Перший крок – реєстрація бізнесу. Це може бути ФОП чи ТОВ. Новачки частіше обирають перший варіант, але якщо надалі планується розширювати бізнес, то краще одразу реєструвати товариство з обмеженою відповідальністю.
Вибір та оренда приміщення
Відкривати магазин можна у будь-якому місці з гарною прохідністю. Це можуть бути:
1. Бутік у ТЦ.
2. Павільйон на речовому ринку.
3. Окремо розташований або розташований на першому поверсі багатоповерхівки магазин.
Площа приміщення має бути мінімум 30 м², щоб можна було комфортно розставити вітрини та стелажі та розмістити весь асортимент товарів. Обов’язкова наявність хоча б невеликого складу для зберігання розмірної сітки взуття.
Краще вибирати приміщення, яке не потребує серйозного ремонту чи перепланування – це допоможе знизити ваші витрати. Ідеальним варіантом вважається взяти в оренду приміщення, в якому колись був магазин взуття.
Необхідне обладнання
Практично для всіх взуттєвих магазинів використовується стандартне обладнання:
· Вітрини;
· Стелажі;
· Меблі для касової зони;
· Підвісні шафки для аксесуарів;
· Дзеркала;
· Пуфи;
· Килимки, ложки для взуття;
· Касовий апарат, зареєстрований у податковій.
Вибір постачальника та асортименту
Якщо налагодити прямі поставки з фабриками, пройшовши постачальників, вдасться заробити більше. Інший, менш прибутковий варіант — закупівля взуття на оптовому ринку та подальший його перепродаж. Зазвичай бізнесмени-початківці вибирають другий варіант побудови бізнесу.
Щоб взуттєвий магазин приносив дохід, необхідно наповнювати асортимент колекціями, що оновлюється і новинками. Орієнтуватися потрібно на:
1. Мода. Слідкуйте за модними тенденціями, щоб встигнути першим завезти моделі взуття, які носитимуть цього сезону.
2. Цільову аудиторію. Придивіться до того, що має попит у клієнтів.
3. Сезонність.
4. Ціни.
5. Бренди.
Ще кілька порад:
· Не варто забувати про тих потенційних покупців, які воліють класичні речі поза модою;
· Купуйте не тільки модельне взуття на високих підборах, але й зручніші моделі;
· Не бійтеся знижувати ціну на моделі, що залежалися. Це дозволить постійно оновлювати асортимент.
Необхідно вивчити правила викладення товару. На увазі слід тримати моделі модних колекцій, а неактуальний і розпродажний товар розташовувати подалі від очей. Також рекомендується виставляти взуття на полиці в залежності від його вартості: внизу — найдешевше, зверху — дорожче.
Набір персоналу
Якщо магазин працюватиме з 10:00 до 20:00 без вихідних, тоді необхідно найняти двох продавців-консультантів для позмінної роботи. Щоб вони продавали якнайбільше товару, їх необхідно стимулювати — призначити їм мінімальну ставку + відсоток від продажу.
Також взуттєвому магазину потрібна прибиральниця. Роль бухгалтера підприємець може взяти на себе або скористатися послугами аутсорсинга.
Витрати та окупність
Щоб відкрити взуттєвий магазин, знадобляться стартові вкладення:
1. Реєстрація бізнесу – 10 000 гривень.
2. Обладнання – 40 000 гривень.
3. Закупівля першої партії товару – 90 000 гривень.
4. Касовий апарат – 10 000 гривень.
Разом – 150 000 гривень.
Щомісячні витрати:
· Оренда приміщення – 10 000 гривень.
· Зарплата продавцям – 25 000 гривень.
· Податки – 5 000 гривень.
· Реклама – 5 000 гривень.
· Непередбачені витрати – 5 000 гривень.
Успіх бізнесу залежить переважно від інтенсивності товарообігу: що більше пар взуття буде продано, то більше буде дохід.
Наприклад, якщо була продана вся партія товару без залишку, куплена за 90 000 гривень, у вас вийде заробити близько 180 000 гривень.
Якщо у вас вдасться зробити свій взуттєвий магазин популярним, а товарообіг буде більшим, тоді ви зможете окупити початкові вкладення за 6-9 місяців.
Основні помилки
Перед тим як відкрити взуттєвий магазин, слід ознайомитися з основними помилками, які часто припускаються новачками:
1. Розташування приміщення для магазину вибирається без попереднього аналізу району або у місці з малою прохідністю лише через невелику орендну плату.
2. Характеристики купівельного потоку не відповідають концепції вашого магазину. Наприклад, він розташований у спальному районі, де мешкають громадяни з низьким достатком, а ви пропонуєте дороге елітне взуття. Той самий ефект буде від продажу дешевого взуття в багатих районах.
3. Відсутнє грамотне оформлення торгової площі та вітрин. Вітрина – це основний інструмент просування магазину і, що дуже важливо, безкоштовний майданчик для вашої реклами.
4. Якість торгівельного приміщення не дає змоги забезпечити достатній комфорт покупцям. Наприклад, якщо у магазині недостатньо освітлення чи відсутня вентиляція, навряд чи покупці до вас ще раз повернуться.
5. Неправильно вибраний час відкриття торгової точки. Якщо відкрити магазин у середині сезону, коли пік купівельної активності спав, вам навряд чи вдасться отримати добрий дохід.
Висновок
Перш ніж відкрити взуттєвий магазин, насамперед слід вивчити конкуренцію у своєму районі чи місті. Якщо вільна ніша є, то можна сміливо розпочинати бізнес з продажу взуття. Використовуйте сучасні канали для залучення клієнтів, створюйте бонусні програми, проводьте акції та розіграші.
Як згадувалося, конкуренція у цій ніші висока. Але якщо вміти інтуїтивно вгадувати потреби покупців, завозити тільки якісне взуття та стимулювати продаж будь-якими доступними способами, то ваш взуттєвий магазин окупиться в короткі терміни і приноситиме гарний прибуток.