Канбан: основні принципи та користь для бізнесу

Канбан: основні принципи та користь для бізнесу

Канбан — це метод для розробки продуктів і управління командою, який базується на  візуалізації. Для цього використовують дошку та набір різнокольорових карток. Один колір — один виконавець чи процес. Усі учасники команди будь-коли можуть перевірити стан будь-якого завдання.

Такі дошки можна використовувати і для особистого тайм-менеджменту, і проєктного планування. Найпростіша канбан-дошка — це три колонки: «Зробити», «У роботі», «Готово».

Як з’явилася методологія? Систему канбан вигадали на заводі Toyota. За класичною схемою виробництва деталі робили у різних цехах. Так, між виготовленням, наприклад, корпусу та лобового скла автомобіля однієї моделі могло пройти декілька місяців. Тому впровадили систему «карток» з інформацією для виробництва та логістики, які називали «канбан». Так вдалося виробляти деталі у потрібній кількості, не перевозити їх з місця на місце та економити гроші на матеріалах та зберіганні.

Чотири базові принципи «канбан»:

1. Відштовхуйтеся від того, що у вас є зараз. Методологія не закликає миттєво змінювати структуру компанії та ролі працівників. Навпаки, потрібно впроваджувати зміни до вже наявної системи.

2. Прагнути поетапних, постійних та еволюційних змін. Інакше кажучи — йти до великої мети маленькими кроками. На перший погляд може здатися, що глобальні зміни принесуть більше користі та прибутку. Але треба пам’ятати, що вони також принесуть величезні ризики. Поступовий рух до мети — більш гнучкий та безпечний підхід.

3. Поважайте потокові процеси та ролі. Потрібно зберегти те, що працює добре. Це стосується і стосунків, і посад, і процесів. Зв’язки з людьми допоможуть отримати підтримку змін, а налагоджені процеси удосконалити нестабільні.

4. Підтримувати лідерство на всіх рівнях. Прагнути бути лідерами та пропонувати зміни мають працівники на всіх рівнях, а не лише менеджмент.