Ось декілька бізнес-вправ, які потрібно періодично робити для того, щоб бізнес “нарощував м’язи” і був успішним.
Аналізувати фінансові звіти. Звіти розкажуть, в якій “спортивній формі” перебуває бізнес просто зараз і чим компанія може “захворіти” найближчим часом, скільки грошей приносить, чому саме стільки, чому їх немає, коли вони потрібні, і де саме їх можна взяти.
Періодично проводити аудит. Звітність може бути складена з помилками і не відображати реального стану компанії. Це зробить вивчення документів безглуздим, а рішення, що базуються на них, ризикованими. Тому важливо періодично звертатися до процедури аудиту і отримувати підтвердження — звітність складена вірно, показники достовірні.
Впроваджувати і підтримувати систему контролю за репутацією, проходити комплаєнс-перевірки. Репутація формує в компанії і навколо неї атмосферу довіри. Добра слава — чудовий актив, а його формування і підтримка — надійна інвестиція. А для підтвердження доброчесної репутації потрібен комплаєнс.
Бюджетування. Компанія має мету і для того, щоб її досягти, має планувати доходи і видатки в наступному періоді. А ще контролювати виконання бюджету і виходити за заплановані межі лише в особливих випадках.
Прогнозування. З моменту укладання бюджету ситуація змінюється, скажімо, змінюється курс, ціни. Тому важливий прогноз — план, скоригований з врахуванням цих змін. Прогнозування — це порівняння плану (бюджету) з реальним життям, яке потрібно робити періодично.
Бенчмаркінг. Власні показники важливо порівнювати з даними інших гравців ринку, це допомагає керівнику побачити сильні й слабкі сторони підприємства, його реальну ринкову позицію і вжити заходів для виправлення ситуації.
Ухвалювати рішення на основі фінансової моделі. Важливо періодично складати модель, яка буде показувати стан фінансів в залежності від змін на ринку. Фінансова модель зазвичай робиться для трьох сценаріїв: нейтрального, позитивного і негативного, які враховують різні обставини.