Як захистити свій сайт від зловмисників: 9 трендів кібербезпеки 2024

Як захистити свій сайт від зловмисників: 9 трендів кібербезпеки 2024

Кібербезпека — це комплекс заходів і технологій для забезпечення конфіденційності, цілісності та доступності інформації, що зберігають й обробляють комп’ютерні системи. Найважливішими компонентами кібербезки є: запобігання несанкціонованому доступу, визначення потенційних загроз і вразливостей у системі та вживання необхідних заходів для пом’якшення наслідків.

Вживання заходів із кібербезпеки важливе для цифрового маркетингу, адже:

  • Ви оперуєте особистісними даними клієнтів. Адреси електронної пошти, імена, номери телефонів, історія покупок, платіжні дані неймовірно приваблюють шахраїв. Прогалини у системі безпеці веб-сайту призведуть до витоку даних, погіршення репутації бренду, а також юридичних проблем.
  • Якщо компанія зазнає кібератаки, клієнти можуть поставити під сумнів її безпеку та компетентність. Так, колективна думка про репутацію бренду може змінитися у гіршу сторону, якщо виявиться, що у системі відсутні належні інструменти контролю безпеки.
  • Важливою є безпека будь-яких платформ, якими ви користуєтесь у повсякденній роботі. CMS-системи, інструменти аналітики, служби електронної пошти та особливо CRM-системи містять безліч особистих даних про клієнтів.
  • Кібератаки призводять до зниження трафіку і погіршення SEO-рейтингів. Збої в роботі сайту через спровоковані атаки на сервер або зловмисне програмне забезпечення суттєво впливають на трафік. Користувачі, які нічого не підозрюють про зловмисні дії, можуть несвідомо ввести свої дані в тимчасово незахищені системи, що ставить під загрозу їхню фінансову і особисту інформацію.

Отож, як убезпечити себе від кібершахрайства у 2024 році? Розповідаємо нижче.

Дотримання міжнародних стандартів безпеки

Це не тренд, це — база, якої має дотримуватись кожний відповідальний бізнес. Скоріш за все, ви вже чули про GDPR — загальний регламент захисту даних, який набув чинності 25 травня 2018 року. GDPR вимагає, щоб персональні дані користувачів оброблялися безпечно, тобто з використанням відповідних технічних та організаційних заходів. Так, підхід включає в себе управління ризиками, захист особистих даних користувачів від кібератак, вчасне виявлення загроз та мінімізацію їх впливу.

Зокрема важливим є провадження Стандарту безпеки даних індустрії платіжних карток (PCI DSS). Сертифікація PCI забезпечує безпеку платіжних даних завдяки набору вимог: установка брандмауерів, шифрування передачі даних, використання антивірусного програмного забезпечення тощо. Крім того, компанії повинні обмежувати доступ до даних власників карток і контролювати доступ до мережевих ресурсів .

Якщо компанія зазнала кібератаки, у неї є 72 години для того, щоб повідомити регуляторний орган про інцидент.

Наявність захищеного протоколу веб-сайту

Чому ми говоримо про захищений протокол HTTPS у першу чергу? Ваш обов’язок як власника веб-сайту — забезпечити безпеку даних своїх клієнтів, зокрема платіжних і особистих. У 2020 році Chrome випустив оновлення, у якому захищені веб-сайти стали позначатися відповідним значком. На сьогодні користувачі обізнані у цьому питанні, а тому мало хто стане здійснювати покупку на веб-сайті, який такий і кричить с пошукового рядка — “Не захищений”.

Протокол НTTPS забезпечує цілісність і конфіденційність даних, що пересилаються між пристроєм користувача та веб-сайтом. Дані, що передаються через HTTPS, захищені на трьох різних рівнях:

  • Безпечне шифрування: передача даних шифрується не читабельними символами, щоб зловмисники не змогли їх прочитати.
  • Цілісність даних: запобігає зміні або викривленню даних під час передавання від пристрою до веб-сайту.
  • Автентифікація: запобігає хакерським атакам і підвищує довіру користувачів.

Саме тому у 2024 році радимо подбати про наявність SSL-сертифікату, що дозволяє безпечно передавати конфіденційну інформацію, таку як номери кредитних карток, дані для входу в обліковий запис тощо. Сертифікати SSL видаються центрами сертифікації (CA), які перевіряють особу власника веб-сайту та легітимність компанії. Також сертифікат можна придбати у реєстратора доменних імен або постачальника послуг хостингу веб-сайтів. Звичайно, що доведеться докласти трохи зусиль, однак це варте довіри і безпеки ваших клієнтів.

Двофакторна аутентифікація

Цей тренд є важливим не тільки на словах: так, на початку 2022 року двохетапна автентифікація стала обов’язковою для всіх облікових записів Google. Якщо такі світові гіганти запобігають вразливості своїх систем, то що вже казати про малий і середній бізнес?

У стандартному процесі входу до облікового запису або застосунку користувач отримує доступ до свого облікового запису без жодних додаткових дій. Двофакторна аутентифікація передбачає і другий крок для підтвердження особи: наприклад, у Telegram це хмарний пароль, який можна завчасно вигадати і встановити. Google надає кілька варіантів підтвердження: через інший пристрій, введення восьмизначного резервного коду або коду підтвердження на мобільний номер телефону.

Ви можете обрати один або кілька варіантів двофакторної автентифікації в залежності від потреб. Найпоширеніші способи:

  • Проходження двофакторної аутентифікації за допомогою електронної пошти є найбільш універсальним методом, оскільки більшість людей мають до неї доступ щодня. Як це працює: після того, як користувач введе необхідні дані для входу, йому надійде електронний лист. Код або посилання у листі дозволить отримати доступ до облікового запису швидко, безпечно та надійно.
  • Процес двофакторної автентифікації через SMS. Надсилання коду у текстовому повідомленні — чудовий спосіб переконатися, що особа, яка запитує доступ до облікового запису, є авторизованим користувачем. Погодьтесь, що навряд чи зловмисники зможуть отримати доступ до мобільного пристрою користувача.

Програми автентифікації паролів працюють подібно до двофакторної автентифікації SMS. Однак у цьому випадку одноразовий код генерується локально на смартфоні користувача.

Безпечна і надійна служба хостингу

Вашому бізнесу пощастило, якщо веб-сайт обслуговується безпечною службою хостингу. Це не тільки захищає ресурс від хакерів і атак зловмисного програмного забезпечення, але й означає, що робота веб-сайту завжди під контролем.

При виборі сервісу, що надає послуги із хостингу, важливо враховувати тип веб-сайту та його мету. Так, особистий блог матиме інші потреби в кількості необхідних ресурсів, ніж сайт електронної комерції. Варто брати до уваги очікуваний обсяг трафіку: якщо заплановані показники є високими, тоді треба переконатися, що хостинг-провайдер зможе задовольнити ці потреби. Серед інших порад:

  • Доступна служба підтримки. В ідеалі провайдер хостингових послуг має забезпечувати цілодобову підтримку, щоб ви завжди могли звернутися за допомогою у разі виникнення потреби.
  • Зверніть увагу на заходи безпеки, які хостинг-провайдер використовує для захисту веб-сайту та його даних. Так, необхідними складовими є брандмауери, регулярне сканування шкідливих програм і сертифікати SSL для захисту конфіденційної інформації.
  • Переконайтесь, що служба хостингу забезпечує автоматичне резервне копіювання даних та має параметри для відновлення веб-сайту в разі атак і несправностей.
  • Гарантія безперебійної роботи хостинг-провайдера має вирішальне значення для того, щоб веб-сайт завжди був доступним для відвідувачів. Дізнайтеся, чи має сервіс резервні джерела живлення та систему резервного копіювання для мінімізації ризику простою та втрати даних.

Використання CSP

Ще однією поширеною загрозою, якої мають остерігатися власники сайтів, є атаки міжсайтового сценарію (XSS). Хакери знаходять спосіб додати шкідливий код на сторінки веб-ресурсу, який може заразити пристрій користувача.

Саме у 2024 році варто подбати про політику безпеки вмісту (CSP) — інструмент, який допоможе захистити сайт від XSS-атак. Як це працює: CSP дозволяє вказати, які домени браузер повинен розглядати як шкідливі джерела. Так, користувач знатиме, що саме за цим посиланням криється зловмисне програмне забезпечення, за яке ви не несете відповідальність.

Обмеження транзакцій

Якщо ви працюєте у сфері електронної комерції, тоді напевно ви чули про щахрайський метод тестування платіжних карток. Так, зловмисники відвідують інтернет-магазин із слабкою системою безпеки, додають недорогий товар у кошик і підставляють різні CVV-коди, доки не знайдуть підходящу комбінацію для списання коштів. Зокрема для цього використовують спеціальних ботів, кількість спроб яких може сягати тисячі лише за одну хвилину.

Щоб уникнути спамової діяльності шахрайських ботів, можна встановити обмеження кількості транзакцій на веб-сайті:

  • Обмежте кількість разів, коли клієнт може спробувати ввести правильний CVV. За великої кількості відмов IP-адреса користувача блокується системою.
  • Встановіть обмеження на кількість транзакцій, які можуть надходити з однієї IP-адреси за годину, день, тиждень тощо.
  • Відстежуйте кількість відхилених транзакцій, і за їх різкого сплеску вживайте необхідних заходів.

Посилення ролі ШІ та технологій машинного навчання

Звичайно, що новітні та ШІ-технології не оминули і сферу кібербезпеки. У 2024 році розширені можливості штучного інтелекту з аналізу даних все частіше будуть використовувати для виявлення та прогнозування кіберзагроз. Окрім цього, ШІ забезпечуватиме аналіз загроз у реальному часі, що дозволить швидше та точніше реагувати на кіберінциденти. Зокрема, технології машинного навчання можна використовувати для автономного оновлення протоколів кібербезпеки та нейтралізації кіберзагроз.

Серед корисних інструментів, які варто протестувати у прийдешньому році:

  • Kriptos’ AI відстежує трафік, щоб виявити підозрілі дії та спроби несанкціонованого доступу до веб-сайту. Інструмент підійде для ефективного визначення та класифікації кіберзагроз: ШІ збирає і аналізує великі обсяги даних, щоб визначити закономірності та тенденції кібератак, надаючи цінну інформацію для посилення заходів безпеки.
  • Darktrace DETECT аналізує тисячі показників, щоб виявити незначні відхилення системи в режимі реального часу. Головна перевага інструменту — самонавчання ШІ: для ефективної роботи моделі необхідно попрацювати із веб-сайтом близько тижня, щоб якнайкраще зрозуміти контекст.
  • Trellix пропонує прогнозування на основі штучного інтелекту: розумна й адаптивна платформа дозволяє передбачати загрози й вчасно ним запобігати. Зокрема, інструмент ознайомить вас із причинами порушення кібербезпеки веб-сайту, а також вирішить проблему в режимі реального часу.

Посилена увага до мобільної безпеки

Мобільні пристрої стали невід’ємною частиною як особистого, так і професійного життя людини, а тому увага до мобільної безпеки у 2024 році лише посилиться. У мобільних пристроях зберігається майже все наше життя: дані для навчання і роботи, платіжні картки, особисті листування — приваблива мішень для кібершахраїв, чи не так?

Як покращити рівень мобільної безпеки у прийдешньому році:

  • Наявність протоколів шифрування, які гарантують, що дані, що передаються між пристроями, залишаються захищеними від несанкціонованого перехоплення або доступу.
  • Багатофакторна автентифікація та функція реєстрації сеансів. Це допомагає при моніторингу будь-якої підозрілої діяльності, яка може виникнути під час сеансу користувача.
  • Безпека не має впливати на зручність користувацького досвіду. Так, доступ до веб-сайту або облікового запису має здійснюватись швидко, зрозуміло і без необхідності виконувати зайві дії.

Технологія блокчейну

Технологія блокчейну може значно посилити заходи із кібербезпеки. Це своєрідна база даних, яка використовується вузлами комп’ютерної мережі. Технологія найбільш відома своєю ключовою роллю в системах криптовалют для підтримки безпечного та децентралізованого запису транзакцій, однак це не єдина сфера застосування. Так, веб-сайту електронної комерції технологія дозволить відслідковувати велику кількість транзакцій та вчасно виявляти підозрілі дії.

Висновки: додаткові поради для бізнесу щодо кібербезпеки

У сучасному світі тренд на кібербезпеку є не тільки незмінним, а ще й обов’язковим. Передусім від гарантій безпеки залежить репутація бренду, а також рівень довіри клієнтів. На жаль, у 2024 році тенденція до кібершахрайства збільшиться, а обізнаність у протидії цифровим злочинним діям лише зменшиться. Як цьому протистояти?

  • Регулярний перегляд, оновлення та підтримка політики щодо паролів.
  • Забезпечте навчання кібербезпеці для всієї команди. Кожний співробітник має знати, як захистити свої системи та що робити у разі атаки.
  • Преконайтеся, що команда використовує надійне і безпечне WI-FI з’єднання.
  • Встановіть контроль доступу до конфіденційних даних і систем, щоб мінімізувати ризик неавторизованого використання даних.
  • Шифруйте конфіденційні дані під час їх зберігання та передавання, щоб захистити їх від несанкціонованого доступу та потенційних атак.
  • Розробіть чітко визначений план реагування на інциденти, у якому описано кроки у разі порушення безпеки. План має містити чіткі протоколи зв’язку, ролі та обов’язки членів команди, а також інструкції щодо виправлення та відновлення системи.