Офіційним продажем електрокарів в Україні займаються тільки чотири компанії, але, за прогнозами експертів, в найближчі роки ринок чекає бум продажів такої техніки.
Наскільки вигідно в такій ситуації може бути відкриття електрозаправки в Україні?
Парк машин на альтернативному паливі збільшується і тому цілком логічним виглядає рішення відкрити свій бізнес на електрозаправках. Якщо в Києві і інших великих містах України мережа електро-АЗС ще так-сяк присутня, то в інших містах країни з такими заправками взагалі все погано.
Яке обладнання обрати?
В будь-якому випадку, оптимально буде передбачити на електрозаправці зарядні станції двох типів:
1) Звичайні 10-30 кВт для j1772/Mennekes, повна зарядка автомобіля триває 2-3 години;
2) Supercharger 20, 40 кВт для CHAdeMO/ССS, де повна зарядка здійснюється за проміжок часу від 20 хвилин до 2 годин, все залежить від ємності батареї та моделі авто.
Як вибрати місце?
Основа успіху – це щільний автомобільний потік і вакуум по місцях швидкої зарядки в цьому районі.
Оптимальний варіант розташування електрозаправки – там, де власник електромобіля апріорі проведе кілька годин. Тому в пріоритеті будуть офісні будівлі, фітнес та торгові центри, стадіони, парки розваг та відпочинку, приміські кемпінги тощо. Приїхав на роботу, або за покупками, залишив свій електромобіль «підкріпитися», і поїхав з підзарядженим акумулятором.
Вибір постачальників обладнання
Купити обладнання для заправки електромобілів можна як в Україні, так і за кордоном. Сьогодні, випуском зарядного механізму зайняті в багатьох країнах, в тому числі і в нас: в Україні він випускається під маркою E-line. Також у продажу можна знайти представників Японії – CHAdeMO, Фінляндії та США – Тесла.
Істотний недолік – кожна марка електромобілів має різні типи з’єднань. Це означає, що ваш об’єкт зможе обслуговувати далеко не всі марки автомобілів. Виходячи з цього, має сенс поставити кілька заправних станцій в одному місці.
Фінансові показники електрозаправки: дохід, рентабельність та термін окупності
Розглянемо основні фінансові показники при відкритті електрозаправки. Звичайно, основні витрати підуть на закупівлю безпосередньо самого обладнання. У нашому випадку будемо відштовхуватися від вартості 3 терміналів моделі Mode 3 одного з найвідоміших постачальників обладнання в Україні – компанії E-line.
Стаття витрат, грн.:
1) Оренда площадки – 18 000
2) Устаткування для електрозаправки (3 термінали) – 315 000 грн.
3) Платіжний термінал – 6 000
4) Система відеоспостереження – 7 000
5) Устаткування і оргтехніка для віддаленого офісу – 18 000
6) Спеціалізоване програмне забезпечення – 11 000
Разом: 375 000
Обслуговувати електрозаправки можна силами 2-3 чоловік. Орієнтовні витрати на зарплату представлені нижче.
Посада, грн.:
1) Фахівці контактного центру (2 людини) – 22 000
2) Електрик (сервісний фахівець) – 12 000
3) Охорона (аутсорс) – 6 000
Разом: 40 000
Для розрахунків рентабельності електрозаправки необхідно виходити з багатьох параметрів.
Валовий оборот однієї станції в районі 50-60 000 гривень в місяць. Звідси потрібно ще відняти вартість спожитої електроенергії і всі супутні витрати. Середній прибуток, який здатен генерувати бізнес на електрозаправках в поточних реаліях – 15-17 000 гривень щомісяця.
Звідси, за приблизними підрахунками, враховуючи індекс зростання кількості електрокарів в Україні, період окупності електрозарядки становитиме приблизно 3-3,5 роки.